Egyiptom utolsó déli nagyvárosa, az ókorban a déli védelem fő bástyája volt, A híres vörös gránitnak, melyből oly sok csodálatos alkotás született a fáraók korában, lelőhelye.

A város lakossága és kultúrája keveréke az afrikainak és az egyiptominak. Elephantine szigete uralja a látványt a Nílus sétánya felől. A Nyugati Sivatag vízbe érő homokdűnéi érdekes kontrasztot mutatnak a Nílus kékjével és partja buja vegetációjának zöldjével. Asszuán emellett sok ókori és újkori látnivalót is nyújt.

Az Asszuáni Nagy Gát és a Nasszer tó: A gát méretei impozánsak. Magassága 111 m, hossza 3,6 km, alapjának szélessége közel 1 km. A gát segítségével a világ egyik legnagyobb édesvíz készletét halmozták fel.

A mögötte elhelyezkedő mesterséges tó hossza 550 km, szélessége 10-25 km között változik, átlagmélysége közel 25m, de található benne 180 méteres mélység is. A Nasszer tó előtti Nílus, dél felé, a homoksivatag kellős közepén, sokszor zöld part nélkül folyik.

Merthogy ugye a föld északi féltekén a folyók északról dél felé folynak, kivéve a Nílust, az délről észak felé hömpölyög. A képen Észak lefelé van.

A gát építésekor a leendő Nasser tó területén talált archeológiai leleteket kiemelték és eredeti állapotukban kb. 60 méterrel feljebb újra felépítették.