Jó tudni

Áram

Egyiptomban használt elektromos áram 220V/50 Hz feszültségű, szinte minden szállodában használható a magyar szabvány szerinti dugós csatlakozó, néhány esetben azonban adapter szükséges. Ezek a helyi üzletekben könnyen beszerezhetők esetenként a szálloda recepcióján igényelhetők. Áramkimaradás alkalmanként előfordulhat, mely miatt gyakran a vízellátás is akadozhat, mivel a legtöbb szállodában a vízellátást biztosító rendszer is árammal működik.

Autóbérlés

Minimum 21 éves életkor és legalább 1 éves jogosítvány megléte, valamint nemzetközi jogosítvány kiváltása is szükséges. A helyi közlekedési szokások alapos ismerete elengedhetetlen, ezért irodánk inkább a taxit, illetve a távolsági buszokat ajánlja.

Beutazási feltételek

Egyiptomban magyar állampolgár, üdülési célból általában 30 napig tartózkodhat, melyhez az utazás napján még legalább 6 hónapig érvényes útlevéllel kell rendelkeznie. Egyiptom vízumköteles, a vízum megváltható a budapesti nagykövetségen vagy érkezéskor a repülőtéren. A gyermekeknek és a 2 év alatti csecsemőknek is kötelező. Nem magyar állampolgárságú Utasainkat kérjük, a feltételekről érdeklődjenek a nagykövetségen.

Borravaló

Elfogadott szokás és nagyban megkönnyíti a dolgok menetét. Mértéke általában 5-10 %. Az éttermekben és szállodákban is szívesen fogadják.

Diplomáciai képviselet

Egyiptomi Arab Köztársaság Nagykövetsége

1125 Budapest, Istenhegyi út 7/b.

Tel: (06/1) 225 2150

Fax: (06/1) 225 8596


Magyarország Nagykövetsége

29. Sari Mohamed Mazhar – Zamalek – Cairo

Tel.: (00 20 2) 735-6478

Fax: (00 20 2) 735-8648

Gyógyszertár

Minden településen található gyógyszertár, melyek nyitvatartási ideje rendszerint megegyezik a többi üzlet nyitvatartásával. A gyógyszerek fix áras termékek. A dobozon fel van tüntetve az ár. Vásárlás előtt mindig érdemes egyeztetni a fizetendő összeggel. Csak bontatlan, tájékoztatóval együtt árult gyógyszert szabad megvásárolni.

Időeltolódás

Az időeltolódás a magyar időhöz képest + 1 óra, vagy időszaktól függően nincsen.

Ivóvíz

Csapvíz nem fogyasztható! Érdemes kerülni a jégkockás italokat, a hámozatlan gyümölcsöket és a zöld salátákat, nyers ételeket! A hasmenés elkerülése érdekében palackozott italok fogyasztása ajánlott. Az esetleges hasmenéses megbetegedésre a leghatásosabb gyógyszer Egyiptomban szerezhető be (Antinal, Entocid). Természetesen itthonról érdemes a kis „házi patikát” vinni (láz- és fájdalomcsillapító, gyomorfertőtlenítő, rovarcsípés elleni kenőcs stb.) A napszúrás és napégés elkerülése végett fejfedőt és magas fényvédő faktorú napkrémet érdemes vinni. Ne igyon a források és patakok vizéből! Kizárólag élelmiszerboltban és vendéglátóhelyen kapható palackozott vizet, ill. ásványvizet fogyasszon!

Kereskedelem

A helyi bazárokban mindig kötelező alkudni. Csak akkor álljanak le alkudni a kereskedővel, ha komoly a vásárlási szándék. Vásárláskor a pénztárcában lévő készpénzt ne mutassák az eladónak.

Közbiztonság

A városok központjában éjszaka is biztonságosan lehet sétálni. Zsebtolvajok minden zsúfolt helyen előfordulhatnak. Az értékekre vigyázni kell.

Lakosság

A lakosság túlnyomó többségben a Nílus termékeny völgyében él, itt a népsűrűség 1000 fő/km2. Egyiptom többi részén csupán kisebb oázisokban élnek emberek. A születési arány igen magas az országban. A lakosság kb. fele városokban él, melyek közül Kairó és Alexandria a legjelentősebbek – természetesen a Nílus partján helyezkednek el.

Nyelv

Hivatalos nyelv az arab, de sokan beszélnek angolul, németül vagy oroszul.

Nyitva tartás

A heti pihenőnap a péntek. A hivatalokban a péntek és a szombat számít hétvégének. A legtöbb turisták által látogatott üzlet minden nap nyitva van.

Orvosi ellátás

Betegség-, baleset- és poggyászbiztosítás nélkül ne induljon el. Egyiptomban a biztosítás felmutatása jogosítja az orvosi/kórházi ellátásra. Amennyiben nem szerződött orvoshoz megy, aki térítés nélkül ellátja, úgy a kint kapott igazolással a betegbiztosítóhoz kell fordulni, mivel ebben az esetben visszaigényelheti a kinti kezelés költségeit. Amennyiben betegség vagy baleset következtében sürgős ellátásra szorul, kérjük, azonnal értesítse a helyi idegenvezetőt.

Pénznem

Hivatalos pénznem az Egyiptomi font ( LE ), váltópénzük a piaszter, pénzváltás bankokban, szállodákban javasolt. Egyszerre nem érdemes nagyobb összeget átváltani, mivel az egyiptomi font nem konvertibilis, csak Egyiptomban váltható, az országból való ki és bevitele TILOS! Azt hazautazás előtt vissza kell konvertibilis valutára váltani bankok, pénzváltók magas költséget számítanak fel. Hitelkártyákat a legtöbb szálloda és bank elfogad.

Szállodák besorolása

A megadott kategóriák a helyi hivatalos besorolást jelentik, amely eltérhet az európai normáktól.

Telefon

Magyarország hívószáma: + (vagy 00) 36

Egyiptom hívószáma: + (vagy 00) 20

Ünnepnapok

Állandó dátumú ünnepek:

– január 7. – Kopt Karácsony

– április 25. – Sínai félsziget felszabadulása

– május 1. – Munka ünnepe

– július 23. – 1952-es forradalom ünnepe

– október 6. – Egyiptomi hadsereg napja


Változó dátumú vallási ünnepek:

Az iszlám kalendárium és a Hold állása szerint változnak. 1-2 nap eltérés is lehet a naptárban előjelzett időpontoktól!

– Aid El-Adha (4 nap)

– Aid el-Fitr (3 nap)

– Iszlám Újév (1 nap)

– Mohamed próféta születésnapja (1 nap)

– Kopt húsvét vasárnap (1 nap)

– Sham El-Nessim tavaszünnep, hétfő (1 nap) kopt húsvét utáni nap.

A vallási ünnepek az iszlám naptárt követik.

Vallás

Egyiptom lakosságának 75-77 %-a muzulmán, 23-25 %-a keresztény vallású. Az ország állami vallása az iszlám, ezen belül a szunita és a sííta muszlim.

A világ vallási irányzatai közül az iszlám a legfiatalabb. A vallás Kr. u. 610-ben keletkezett és Mohamed Próféta tanításai által vált egyre népszerűbbé először a Sínai félszigeten, majd az ázsiai kontinens több országában is. Az iszlám vallási tanításának központjában az egyistenhit és az utolsó ítéletben való hit áll. Allah az embertől abszolút engedelmességet kíván. Jóllehet az iszlám hit szerint minden embernek előre meg van határozva a sorsa (mektub, kiszmet), a halál után Allah mégis mérlegeli az emberek cselekedeteit, majd a világ végén, a holtak feltámadásakor nagy végítéletet tart.

Kérjük, ne feledje, hogy iszlám országban tartózkodik, mecsetekbe vagy az óvárosokba irányuló kirándulások alkalmával tartsuk tiszteletbe előírásaikat. A mecsetbe való belépés előtt a nőknek kendő, míg a férfiaknak hosszú nadrág viselete kötelező. A cipőket a bejárat előtt le kell venni.