Egyiptom fővárosa, mely nevét a Mars bolygóról kapta (El Quairah) egyben Afrika legnépesebb városa is. A Nílus folyó partján és szigetein terül el.

Állandó lakossága kb. 17 millió, de naponta több mint 4 millióan járnak ide dolgozni. Egyiptom politikai, gazdasági és kulturális életének a központja.

Itt ülésezik az egyiptomi kormány, itt található minden állami és vallási központi hivatal és számos diplomáciai képviselet. Ezen kívül egyetemek, főiskolák, színházak, múzeumok és emlékművek sokaságai is hozzátartoznak a sokszínű városképhez.

Itt található a híres Egyiptomi Régiségek Múzeuma is, s benne a csodálatos Tutankhamon kincsekkel, és a Múmia Teremmel, ahol szembenézhetünk többek között, a Biblia Exodus (Kivonulás) könyvének fáraójával II. Nagy Ramszesszel.

Míg Kairó modern nyugati részén főleg kormányzati és üzleti épületek vannak, addig a keleti részen több ezer műemlék jellegű épület, főleg mecsetek, mauzóleumok, paloták találhatók. Sok közülük 1000 évesnél is öregebb. Nem véletlenül nevezik Kairót az „ Ezer Minaret Városának”.

Kairó torony Gezira szigetén áll, 187 méter magas. Tetejéről páratlan kilátás nyílik a városra. A toronyba liften lehet feljutni legfelső szintre, ahol egy étterem van, mely 20 perc alatt körbe fordul. Így ülve kényelmesen csodálhatjuk meg Kairót még rossz időben is. Innen egy lépcsőn juthatunk fel az épületet körbe ölelő külső függőfolyosóra, ahol körbesétálva páratlan kilátás nyílik a városra.

Az óvárosban található iszlámista építőművészeti remekművek 1979 óta az UNESCO világörökség része, melyek többségét az elmúlt időszakban eredeti állapotába állítottak helyre.

Az ezeréves arab kultúra fővárosa, látogatottságát a közeli Gízának is köszönheti, hiszen itt találhatóak a Gízai piramisok, melyek az egyetlen ma is látható építmények az ókori világ hét csodája közül.

Monumentális méretükkel, ahogy a város fülé magasodnak, elkápráztatják az ide érkezőket. Ezért nevezik a helybéliek a piramisokat a „Fáraók Hegyeinek”.

A Kheopsz (Khufu), a Khefrén (Khafré), vagy a Mükerinosz (Menkauré) piramis találhatóak itt. A legismertebb, a legtitokzatosabb, és egyben a legmagasabb piramis a Kheopsz (ma 140 m, eredetileg 146,6 m).