Az oázis ó-egyiptomi neve, Szekhet-imit, vagyis a „Pálmafák helye”. Ez az elnevezés érthető is, mivel csaknem negyed millió pálmafa él ezen a helyen közel 50,000 olajfával együtt. De nem csak ezeknek köszönheti az oázis a különleges adottságait, hanem a közel 20,000 kristálytiszta vizű forrásnak is. Szíwa Egyiptom legnyugatibb oázisa.

Az ókorban nagyobb jelentőséget akkor kapott, mikor Amasis fáraó, a XXVI. dinasztia uralkodója (Kr.e. 570-526) felépítette az Ámon templomot, mely később jósdaként lett híres, és sok érdekes történet kapcsolódik hozzá. Többek között, a templom papjainak tulajdonítják Kambüszész (Kr.e. 558-522) perzsa király hadseregének eltüntetését a sivatagban, mikor Thébából az oázis elpusztítására indultak.

Ezt a templomot kereste fel Nagy Sándor Kr.e. 331-ben, ahol is Isten fiának („A Nap Véréből Született”-nek) kiáltották ki, és így jogot formálhatott Egyiptom trónjára. Később Justitianus császár bezáratta a templomot, de Ámon Isten tisztelete fennmaradt egészen az Iszlám hit elterjedéséig (Kr.u. 640- )

Az oázisnak van egy érdekes magyar vonatkozása is. Innen indult útnak Almásy László gróf (az „Angol beteg” című filmből is ismerős lehet), a Gilf Kebír területére, ahol felfedezte a híres „Úszók barlangját”.

Szíwa különleges az oázisok között. Egy külön világ, melyben túlnyomórészt berber lakosság él, és kultúrája annyira nem egyiptomi, bár érződik rajta a behatás, hogy az utazó már úgy érzi, Fekete-Afrikában jár. Mit is jelent Szíwa a homoktenger kellős közepén? Árnyas pálmaligetek, édesvizű források, élelem s közel-távol ez az egyetlen hely, mely a túlélést biztosítja a kietlen pusztaságban.

A Szíwa oázisban palackozott ásványvizek (Siwa, Hayat), melyek nem csak ott, hanem egész Egyiptom területén kaphatóak, méltán híresek, hisz jó eredménnyel szerepeltek világversenyeken, és gyógyító hatásuk is elismert.

Programok, nevezetességek az oázisban

Berber agyagvár magasodik az oázis szívében. Szíwa őslakosai használták és építették majd 2000 éven keresztül, s mind a mai napig laknak benne.

Sokáig ez a vár adta az egyetlen védelmet a sivatagból az oázisra törő vándor nomád törzsek támadásai ellen. Sikátorai visszaidézik régmúlt idők vad sivatagi romantikáját.

Az Ámon templom, és az „Oraculum”, kb. 2,5km-re található a városközponttól és a szállodától egy, a pálmarengeteg közepéből kiemelkedő sziklamagaslaton. Az ókorban a templom papjai híresek voltak jóslataikról, melynek köszönhetően sokan felkeresték, köztük királyok és hódítók. Említettem már Nagy Sándor Kr.e. 331-ben történt látogatását. És ezúton megemlíteném a mi látogatásunkat is, bár remélhetően mi nem hódítani, hanem hódolni megyünk az ókori kultúra előtt.

Kleopátra fürdője kb. 3,5km-re található a Hoteltől. Vízét több termálforrás táplálja, úgyhogy a „hidegebb” téli hónapokban is kellemes fürdési lehetőséget biztosít. Már az ókorban ismert volt, állítólag Kleopátra királynő is megmártózott benne,

de az biztos, hogy gyógyító hatása régóta köztudott. Állítólag a víz 10 évet fiatalít, tehát 9 évesen nem ajánlott használni, ha nem akarunk eltűnni… Este egy kellemes bográcsozást és fürdést tartunk a medence melletti kis fogadóban.

A Holtak hegye nem más, mint egy ókori egyiptomi temetkezési hely. Kb. 5km-re található a szállodától, s az út odáig az ősi Szíwa települései között halad keresztül. A hegy sziklasírjai közül néhányban még láthatunk viszonylag jó állapotban fennmaradt hieroglif feliratokat és falfestményeket. A hegy tetejéről csodálatos kilátás nyílik a Szíwa oázis belső területére, és háttérben a sós tavakra.

A Sós tavak nem csak fantasztikus, szinte a mesébe illő látványukról, hanem messze földön híres, a bőrbetegségekre gyakorolt gyógyhatásukról ismertek. Több sós tó is található az oázis területén. Van olyan tó, mely mellett szinte a partján, édesvizű termálforrás van, és egyikből a másikba lehet ugrálni.

Csak abban az esetben, ha bárki közülünk képes egy 21 méterest ugrani. Vízszintesen. Kikerülve a pálmafák törzsét.

Esetleges jelentkezők esetén, minden bátor próbálkozó figyelmébe ajánlanám őt,,,

Van olyan tó, amely teljesen piros színű, van, melyikből már hiányzik a víz, de a só különböző alakzatai megdöbbentőek, szinte holdbéli tájjal találjuk szembe magunkat.A Holt-tengernél sósabb vizű medencéket alakítottak ki az egyik hófehér sóval borított, félig kiszáradt sóstóban.Van olyan tó, mely méretében lenyűgöző, de át lehet sétálni rajta, mert mélysége sehol sem haladja meg a 1,5 métert, és a túloldalon a Szahara végtelen homokdűnéi várják az utazót.

Tanúhegyek találhatóak az oázis nyugati szélén, tele kövületekkel. Tövükben pár fáraókori sír bújik meg, melyek látogathatóak. Érdemes naplementekor megmászni valamelyiket, amely egyébként inkább kellemes séta, mint megerőltető mászás (ez így nem teljesen igaz, de legalább megnyugtató), és az egész Szíwa oázis felfedi magát az utazó előtt teljes pompájában. Naplemente után gyorsan lejövünk a hegyről, és a szálloda felé vesszük az irányt a jól megérdemelt „hűsítő ital” elfogyasztására. Akik sötétedés után is szeretnének a hegyen maradni, megtehetik, bár végül ők is gyorsan fognak leérni…

A Szahara végtelen homokdűnéinek látványa magáért beszél. A homok annyira finom szemcsékből áll, hogy az ember képtelen a markába szorítani. Itt lehetőség van homokdűne rally-ra, homokboard-ra és homok síelésre mely rendkívüli élménnyel (és gazdag színárnyalatú foltokkal) szokta gazdagítani az utazót. Akár 50-100 méter magas homokdűne tetejéről autóval „zuhanunk” alá, s majd újra. A nap végén, tábortűz mellett, beduin teával kísérve csodálhatjuk meg az egyedülálló szaharai naplementét.

Bir-Wahed vagyis az első tó, különleges élményt nyújt sivatagi kalandozásunk idején. Ez nem más, mint egy édesvizű kristálytiszta tó a Szahara homokdűnéivel körbevéve. Fürdésre alkalmas. Az egyik oldalán a kevéske nád, mely a tavat körbeveszi, ki lett irtva, így selymes homokon gyalogolhatunk be a vízbe,

melynek medre is finom homokkal van borítva. A tó partján lehetőség van rövid táborozásra, illetve igény esetén BBQ elfogyasztására, szóval, igazi sivatagi piknikre. Itt az utazó igazán távol érezheti magát az élet mindennapos problémáitól, és átadhatja magát a teljes és tökéletes nyugalomnak.

Termálforrás található Bir-Wahed-től kb. 2km-re a következő völgyben. Csupán egy kis hegygerincen kell a terepjáróknak átküzdeni magukat, és máris az elénk tárul egy kicsiny oázis, mely mintha valamelyik kalandfilmből került volna oda. A termálvíz kellemes 36-38 fokos, mely így a nap végén, mikor a sivatag levegője már kezd lehűlni, kellemes élményt nyújt, és felmelegedést biztosít. De viszünk magunkkal egyéb melegítőt is, mint az alsó kép mutatja…

A fosszíliák völgyei érhető el autóval az kb. 25 perc alatt oázisból. Itt több-száz millió éves kövület hever mindenfelé, szinte fehérlik tőlük a sivatag.

Ezeken kívül, melyeket főbb programokként emeltünk ki, több látnivaló is található az oázisban és a környékén. Pl.: Fekete-fehér sivatag, Kristályhegység tele különböző kristályokkal, Megkövült Erdő Völgye, az úgynevezett Olíva Sír, ősi több száz éves olívaolaj előállító műhely, római kori település, stb. Ezek igény szerint, külön díj ellenében megtekinthetők.